Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

(Video Haber) Çemişgezekli Duygu Yılmaz’ın Başarısı Star Tv’de Haftanın Konusu Oldu

(Video Haber) Çemişgezekli Duygu Yılmaz’ın Başarısı Star Tv’de Haftanın Konusu Oldu
  • 13.03.2017
  • 6.567 kez okundu

çemişgezek duygu (1)

 

 

 

 

Çemişgezekli Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz, Star TV’de yayınlanan, Özlem Denizmen’in sunduğu “Kadınca” programının konuğu oldu.

Hazırladığı doğal, katkısız, antikanserojen içermeyen “Bitki özlerinden ve zeytin posasından plastik üretimi” projesiyle başarıyı yakalayan Çemişgezekli Duygu Yılmaz,  Star TV’de yayınlanan Kadınca programında haftanın konuğu olarak projesini anlattı.

Başarılarından Ötürü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan yılın mansiyon ödülünü alan Duygu Yılmaz, Başarılı Projesinden ötürü TUBİTAK’tan da ödül aldı.

2016 yılının kadın girişimcisi seçilen Çemişgezekli Duygu Yılmaz, Tubitak ve Kadem ortaklığında, akademisyen ve iş dünyasından 30 kadının katıldığı kampa katıldı. Yılmaz’ın projesi kampta dereceye girerek Tubitak tarafından destek buldu.

Kendine ait şirket kurmaya hazırlanan Yılmaz, Türkiye’nin önde gelen Holdinglerinden birine de ortak oldu.

 

çemişgezek duygu (2)

Konuğu olduğu Tv programında memleketi Çemişgezek’ten de bahsetmeyi arzu ettiğini ancak sohbet akışından buna fırsat bulamadığını belirten Duygu Yılmaz, “Ben Gıda Mühendisiyim.  İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum.  Yaptığım proje Bitki özlerinden ve zeytin posasından plastik üretimi projesi. Bu ürün, antikanserojen, doğal, katkısız ve gıdaların raf ömrünü uzatan bir üründür. Mesela peynirin ömrünü dolap  dışında iki aya çıkartıyor.  Biz bu üründen gıda kapları, buzdolabı içi kaplama çalışmalarına başladık. Bu Proje dünyada bir ilk.  Projem Boğaziçi Üniversitesinde ikincilik ödülü aldı ve beni Almanya’ya gönderdiler. Almanya da alanımla ilgili görüşmelerde bulundum. Projemin Avrupa’ya satmam istendi.  Bu projeyi ben kendi ülkemde hayata geçirmek istedim. Yurt dışından gelen teklifleri reddettim. En büyük hedefim, ülkemin Avrupa’ya eş değer biyoplastik ihracatı yapmasıdır.  ” İfadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’NİN YÜZÜ OLMAK İSTİYORUM

Türkiye’nin biyo malzeme konusunda geri planda olduğunu söyleyen Yılmaz, “Türkiye biyo malzeme üretimi konusunda geri planda.  Ama ben bu konuda Türkiye’nin yüzü olmak istiyorum. “ Dedi

BAŞARINIZ ÇEMİŞGEZEK’İN HAVASINDAN MI?  SUYUNDAN MI?

Tubitak ve Kadem ortaklığında, akademisyen ve iş dünyasından 30 kadının katıldığı kampa katılan Duygu Yılmaz, Kampta, TV yayını öncesi kanalda  ve çevremde tanıştığım insanlar nerelisiniz diye sorduklarında, Çemişgezekliyim diyorum.  Başarılı olmak Çemişgezek’in havasından mı, suyundan mı diye soruyorlar.  Son zamanlarda Çemişgezek başarılı insanların çıktığı bir ilçe olarak biliniyor. Gerçekten de öyle. Bende soranlara, Çemişgezek insanı moderndir, eğitime büyük önem verir. Diyorum.   Memleketim Çemişgezek’in böyle anılması beni de ziyadesiyle mutlu etmeye yetiyor. Evet, ben Çemişgezekliyim.” Dedi.

Duygu Yılmaz, projesini daha öncede CNN TÜRK kanalında Emin Çapa’nın sunduğu “Yaşamın Kimyası” isimli programda Türkiye’ye anlatmıştı.

HABER : SEZAİ AKIN

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ