Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kale Camiinde Çanakkale Şehitleri İçin Program Düzenlendi

Kale Camiinde Çanakkale Şehitleri İçin Program Düzenlendi
  • 18.03.2015
  • 1.472 kez okundu

çemişgezek çanakkale cami programıÇemişgezek ilçe müftülüğü tarafından Çanakkale Zaferini anma ve Şehitler günü dolayısıyla Merkez Süleymaniye (Kale) Camiinde sabah namazı müteakip bir program düzenledi.

Program aziz şehitlerimizin ruhları için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlçedeki camilerde görevli İmam-Hatiplerin aziz şehitlerimizin ruhuna ithâfen tilavet ettikleri Kur’an-ı Kerim ve okudukları tekbir, tesbih, tehlil, tahmid ve salât-u selâmlardan sonra programa katılanlara’’Çanakkale zaferi ve inanç kültürümüzdeki yeri’’ konulu kısa bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Halil İbrahim Süslü dinleyenlere duygulu anlar yaşattı.

İlçe Müftüsü Halil İbrahim Süslü Konuşmasında ’’Çanakkale ve aziz vatanımızı o dönemin zorlukları altında kahraman ecdadın inanç duygusuyla göğsünü siper ederek bu zaferi nasıl elde ettiklerini, torunlarına miras olarak bıraktıkları  bu aziz vatanı çiğnenmemesi gereken mahrem-i ismet  ve bir şüheda emaneti olduğunu,bu aziz vatanın her karış toprağında şehit kanı olduğunu,şehitliğin İslam akidesinde büyük bir medar-ı iftihar vesilesi olduğunu, biz torunların nesl-i şehit dedelerine karşı vefa borcu olduğunu ve bu borcu en iyi şekilde yerine getirmemiz gerektiğini ve bu vefa duygusuna sadakatle bağlı kalmamız gerektiğini belirterek,o dönemin iftihar ve ibret perspektifinden bugünümüzü nasıl  değerlendirmemiz  ve yaşamamız gerektiğini,birlik,beraberlik,kaynaşma şuurunda olan ve din ideali olan bir neslin neleri başarabileceğini ve yapabileceğini, Allah’ın inayetiyle başarının inananların olacağının önemini vurguladı.’’  M. Akif Ersoy’dan veciz pasajlar okuyan İlçe Müftüsü Halil İbrahim Süslü, katılımcıları o dönemin manevi ikliminde seyr-i sefer edecek manevi bir seyahata götürerek konuşmasını tamamladı.

İlçe Müftüsünün konuşmasından sonra İlçe Vaizi tarafından aziz şehitlerimizin ruh-u manevi-i şahaneleri anısına bir dua yapıldı. Eller duaya âmin için semâya iştiyakla kalktı ve okunan duanın ardından program sona erdi.

Programa teşrif edenlere namaz çıkışında sabah kahvaltısı ikram edildi. Kahvaltı Çanakkale zaferinin destanını yazan şanlı Mehmetçiğimizin mütevazı sofrasını hatırlatan sade bir kahvaltıdan oluştu.

Katılımcılar:’’Böyle bir programların düzenlenmesi bizleri ziyadesiyle memnun etti, verimli geçen ve bizleri tarihimizin şerefli atmosferine, şehitlerimizin cesaret ve kahramanlık dünyasına götüren bu etkinlik bizlerde İnşâallah önemli bir algı oluşturacaktır. Programda emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız.’’diyerek duygularını dile getirdiler.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ