Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

(VİDEO HABER) Kıraçlar (Hıdıroz) Köyünde Hızır Ayı Dolayısıyla Kavut Yapılarak Köylülere İkram Edildi

(VİDEO HABER) Kıraçlar (Hıdıroz) Köyünde Hızır Ayı Dolayısıyla Kavut Yapılarak Köylülere İkram Edildi
  • 18.02.2018
  • 2.030 kez okundu

ÇEMİŞGEZEK KIRAÇLAR HIDIROZ KÖYÜÇemişgezek İlçesine bağlı Kıraçlar (Hıdıroz) Köyünde Hızır ayı nedeniyle nostaljik usul ile kavut yapılarak köylülere dağıtıldı.

Kıraçlar Köyünde Hızır Ayı nedeniyle kavut hazırlayan Türkan Bulut, Nurhan Bulut ve Gülender Aydın isimli bayanlar herkesin bu inancı devam ettirmesi gerektiğini dile getirdi.

Bayanlardan Türkan Bulut, “Bizler her zaman bu yolumuzu süreceğiz. Hızır Ayı bizim ayımızdır, bizim yolumuzdur. Herkesin de bu yolu sürmesini istiyoruz. Bu inanç kaybolmasın devam etsin” dedi.

Hızır Ayı’nda yapılan kavut’un hazırlanma aşaması ise şöyle:

“Buğday önce sacda kızgın ateşle kavrulur. Kavrulan buğdaylar eski bir teknik olan taşlarla öğütülür ve sonra elekle elenir. Eleme işleminden sonra kimse el vurmayacak şekilde leğene bırakılarak Hızır beklenir. Eğer ev halkının kalbi temizse Hızır akşam eve gelip hazırlanan Kavut’a dokunur. Ve sabah Hızır’ın geldiğini hisseden aile kurban keser. Hızır’ın bir olduğuna ancak zorlu kış şartlarından dolayı Dersim’de tüm ilçe ve köylere ayrı ayrı gittiğine inanılır. Bu nedenle her ilçede üç farklı zamanda oruç tutulur. Hızır orucunun son günü olan Perşembe günü kurbanlar kesilir ve komşulara zengin fakir ayırt edilmeden eşit şekilde dağıtılır. Ayrıca Perşembe günü lokmalar hazırlanır mezar ve ziyaretlere gidilir.

HABER : OZAN YILDIRIM

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ