Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,57 / Satış: 5,60
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Tunceli’nin Eğitimdeki Başarısı İstanbul`da Anlatıldı

Tunceli’nin  Eğitimdeki Başarısı İstanbul`da Anlatıldı
  • 10.01.2017
  • 1.915 kez okundu

tunceli-egitim-1

Tunceli’nin eğitim alanındaki başarısını markalaştırmak amacıyla “Tunceli ve Eğitim” konulu toplantı düzenlendi.

İstanbul The Marmara Hotelde düzenlenen ve Finansmanı Fırat Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan  toplantıya, Tunceli Valisi  Osman KAYMAK, Tunceli  Vali Yardımcısı Selami KAYA, Gazeteci Yazar Fikret BİLA, Prof. Dr. Şahin ALBAYRAK, Eğitim Bilimci Özgür BOLAT, MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed ŞAHİN, Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetimi, Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği Yönetimi, TEOG birincisi öğrenciler, velileri ve öğretmenleri, İstanbul İlinde yaşayan Tuncelili İş ve akademik kesimden kişiler katıldı.

Tunceli Valisi Osman KAYMAK  toplantı da yaptığı açıklamada, Tunceli İlinin eğitimdeki başarısını daha etkin yönetmek ve “eğitimde kent markalaşmasını” başlatmak amacıyla çalıştıklarını belirterek şunları söyledi. “Kuşkusuz, toplumların gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri eğitimdir. Tarihsel olarak, devletlerin güçlü olduğu dönemlerde, eğitimde ve bilimde de ileri düzeyde olduklarını görürüz. Gelişmiş toplum ve güçlü devlet birbirini besleyen, birlikte büyüyen mekanizmalardır. Bir toplumun eğitim seviyesi ne kadar yüksek ise, bilimde ne kadar ilerleme kaydetmişse devletin gücü de bu gelişime paralel olarak artmaktadır. Kısacası yüksek refah düzeyi ve güçlü devlet ancak ve ancak eğitim seviyesi yüksek bir toplumla mümkündür.

Tunceli ilimiz kendine özgü coğrafyası, insanı, inancı ve sosyo-kültürel yapısıyla Türkiye’nin eşsiz bir ili konumundadır. Tabiatı, doğal güzellikleri ve beşeri sermayesiyle ülkesine değer katan bir kentimizdir. Övgüyle dile getirdiğimiz tüm bu güzellikleri yanında, kendisine ayrı bir hikaye yaratmayı başarmış “eğitim düzeyi yüksek kent” olma özelliği ise üzerinde durulması gereken en güçlü yönüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze, tarihsel olarak Tunceli ili okuma yazma oranı en yüksek kent, eğitim seviyesi yüksek bilinçli insanlar gibi sıfatlarla anılmayı başarmış ve güçlü bir imaj yaratmıştır. Tabi en kıymetli hamle bu imajı rakamlarla tescillemekten geçmektedir. İşte geldiğimiz noktada, Tunceli ilimiz artık eğitim alanında en’lere ulaşmayı başardı. İçerisinde bulunduğumuz 2016 – 2017 öğretim yılı TEOG sınav sonuçları henüz netleşmemekle birlikte, öncesindeki son üç yıl üst üste Türkiye birinciliğini elde etti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca yürütülen “illerde yaşam endeksi 2015” araştırmasında eğitimde en iyi il unvanını aldı. Üniversitelere yerleştirme sınavında 6 yılda 64. Sıradan ilk 10’a yerleşmeyi başardı. Bu somut başarılar yürütmekte olduğumuz ve bugün önemli bir ayağını sizlerle bir arada gerçekleştirdiğimiz projemize ilham kaynağı oluşturdu. Bu imajı daha etkin yönetmek, paydaşlarımızın bu alana odaklanmasını sağlamak ve eğitimde kent markalaşması sürecini başlatmak amacıyla yola koyulduk. Birazdan sunumlarını gerçekleştirecek olan akademik ekibimiz bizlere markalaşma stratejisi ve hedeflerini aktaracak. Ardından yine birbirinden değerli program ve panelistlerimiz ile Tunceli ve Eğitimi konuşacağız. Siz değerli misafirlerimizin yapacağı katkı ve görüşleri de derledikten sonra ortaya çıkan nihai yol haritasını kamuoyu ile paylaşıp hedeflerimiz doğrultusunda hareket etmeyi umut ediyoruz.

Tabi Milli Eğitim Müdürlüğü teknik ekibimiz başarıların arka planını aktaracaklar fakat ben de önemli bulduğum birkaç noktayı burada ifade etmek isterim. Kentini ve ülkesini seven, büyük bir özveri ve motivasyonla gayret gösteren Tuncelili öğretmenlerimizin başarıda büyük emeği vardır, kendilerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Okullarımızın fiziki yapılarının iyileştirilmesi ve derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması konusunda önemli çalışmalar yürüttük. Geldiğimiz noktada, derslik başına düşen öğrenci sayısı 15 civarında, öğretmen başına düşen öğrenci sayımız ise sadece 12 civarındadır. Vurgulanması gereken diğer bir husus, kız çocuklarımızın okullaşma oranının % 100 seviyesinde olduğu gerçeğidir. Ve tabi ki velilerimizin eğitime olan ilgi ve alakaları da yakalanan başarıda önemli bir paya sahiptir.

Sözlerimi bitirmeden evvel, katılımlarından ötürü Tuncelili hemşerilerimize, bizlerle birlikte olan Tunceli dostlarına, panel ve programlara değer katan birbirinden kıymetli konuşmacı konuklarımıza, etkinliğin gerçekleşmesinde büyük emeği olan Kalkınma Ajansı’na, Tunceli Kültür, Turizm ve Kalkındırma Derneği’ne, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne  ve İstanbul ayağında organizasyona katkı sunan Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı ve Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği’ne teşekkür ve şükranlarımı sunuyor, etkinliğin ilimiz ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.” İfadelerine yer verdi

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ