Reklam
$ DOLAR → Alış: 13,39 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,18 / Satış: 15,24

Tağar’ın İçinde Çok Sayıda Ölü Balıkla Karşılaştılar

Tağar’ın İçinde Çok Sayıda Ölü Balıkla Karşılaştılar
  • 05.08.2015
  • 1.869 kez okundu

tırıvırı

Çemişgezek’te Tağar çayında arama yapan Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü su altı arama kurtarma ekipleri Tağar Çayında kopuk tırıvırıların ağına takılmış çok sayıda ölü balıkla karşılaştılar.

Üretimi, satışı ve kullanılması yasak olan olta tipi tırıvırının koparak suyun içinde kalmasıyla çok sayıda balığın acı çekerek ölmesine neden olduğu ifade ediyor

Tırıvırı, sualtında herhangi bir ağaç, kaya parçası veya başka bir engele takılarak kolayca kopmamakta ve kolay çürümediğinden yıllar boyu hiçbir limit veya sezon yasağına aldırmadan avlanmaya devam etmektedir. Tırıvırıya takılmış balıklar çürüdükten sonra da tırıvırı yenilerini yakalamaya devam etmektedir.

Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü su altı arama kurtarma ekibinden Özgür Aydoğdu, “ Tağar Çayında yaptığımız detaylı aramalarımızda yüzlerce kopuk tırıvırıya ve bunlara takılmış ölü balıklara rastladık. İmkânımız olduğunca temizlemeye çalıştık. Tırıvırı ile balık avlayanların bu görüntüleri görmesini isterdik.

Ayrıca muhtemelen piknikçilerden kalma çöplerle karşılaştık. Belki inanması zor ama mangalından tepsisine kadar suya bırakılmış çöplerle karşılaşmak mümkün. İnsanların doğaya karşı daha duyarlı olması gerekir.” Dedi

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ