Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

Nesli Tükenme Tehlikesi Yaşayan Canlılar Tağar Çayında Görüntülendi (Video Haber)

Nesli Tükenme Tehlikesi Yaşayan Canlılar Tağar Çayında Görüntülendi (Video Haber)
  • 09.05.2018
  • 2.338 kez okundu

NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (1)

Çemişgezek ilçesinde bulunan Tağar Çayı’nda Benekli Semenderler tekrar görüntülendi.

İHA Muhabiri ve Doğa Fotoğrafçısı Sezai Akın tarafından, dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan su samurları, benekli semenderler ve yaban keçileri görüntülenmişti. İHA Muhabiri Sezai Akın tarafından çekilen görüntülerle sürü halinde Su samurları ve yaban keçileri ile çok sayıda benekli semenderin Tağar çayında yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Yine doğa fotoğrafı çekimi için Tağar çayına giden Akın, 2 adet benekli semenderle karşılaştı. Semenderlerin birinin görüntülerini yakalamayı başaran Akın, çektiği görüntülerle dikkatleri Çemişgezek ilçesinin biyo zenginliğine çekti.

Tağar çayı üzerinde bulunan tarihi köprü yakınlarında karşılaştığı benekli semenderlerden birini görüntüledikten sonra tekrar doğal yaşamına bırakan İHA muhabiri Sezai Akın, “Bu gün yine Tağar Çayı vadisinde doğa fotoğrafı çekmek için çıktım. Tağar çayı bu açıdan tam bir doğa harikası. Tağar çayı kıyısına her çıktığımızda bir sürprizle karşılaşıyoruz. Bu günkü gezimizde de yine bir sürpriz bizi karşıladı. Tağar çayı kıyısında yürürken iki adet benekli semender fark ettim. Benekli semenderlerden birini elimden kaçırırken diğerini görüntülemeyi başarabildim. Çemişgezek ilçesinde bu hayvan için Yağmur Böceği de denmekte. Benekli Semenderlerin uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınanlar arasında ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir canlı türü olduğunu biliyoruz. Elbette ki, Tağar Çayı’nın vadisinde görüntüleyerek tespit ettiğimiz bu zengin biyoçeşitliliğin yaşatılması için Tağar Çayı’nın da koruma altına alınmasını, özellikle de temiz tutulmasını istiyoruz ve temenni ediyoruz. Ben yine daha önce yine bu kıyıda dünyada nesli tükenmeyle karşı karşıya olmasına rağmen, su samurlarını daha önce aynı bölgede bir kez sürü halinde bir kez de yavru su samuru görüntülemiştim. Yine nesli tükenmekte olan benekli semenderlerini de Tağar vadisinde görüntülemiştim. Yaban keçileri zaten bu vadide mutlaka karşılaştığımız bir hayvan. Bu gün tekrardan bir benekli semender görüntülüyorum. Bu doğa zenginliklerine sahip çıkmamız lazım” şeklinde ifadelere yer verdi

HABERİN VİDEOSU

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR

ANESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (1) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (2) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (3) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (4) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (5) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (6) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (7) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (8) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (9) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (10) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (11) NESLİ TÜKENEN CANLILAR TAĞAR ÇAYINDA GÖRÜNTÜLENDİ (12)

eff75977-50b6-403f-a499-8e1eaba0132a

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ