Reklam
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Merhum Müftü Ahmet Öztürk’ü Vefatının Üçüncü Yılında Rahmetle Anıyoruz.

Merhum Müftü Ahmet Öztürk’ü Vefatının Üçüncü Yılında Rahmetle Anıyoruz.
  • 01.03.2015
  • 2.212 kez okundu

müftü ahmet öztürkMuhterem Ahmet Öztürk Hoca Efendi vefatının 3. Yıldönümünde rahmetle yad ediyoruz. Çemişgezek adına hatırlanması, genç nesillerce de tanınması için önemlidir. Çemişgezek’te 1916 yılında dünyaya geldi. Çocukluk döneminde, manevi mürşidim dediği Hafız Osman Bedrettin Erzurumi (İmam Efendi)yi aile büyükleri ve Tevfik Efendi’den tanıdı ve irtibatlandı. Hayatı tanımaya başladığı7-8 yaşlarında din adamı olmayı, ilim yapmayı programına almıştı. Babasını kaybetmiş olmasına rağmen bu hedefine varmak için çaba içine girmiştir. Tahsil hayatına Çemişgezek’ten sonra Elazığ Ortaokulu, oradan İstanbul Kadıköy Ortaokulu ve Haydarpaşa Lisesi’nde sürdü. Daha sonramesleki eğitimine İstanbul’da devam etti. Dini ve mesleki görevini, memleket sevgisi gereği Çemişgezek’te de 1955-1961 yılları arasında 6 yıl yaptı. Her zaman geniş ve kapsayıcı bakış açısına sahip olan Hoca Efendi aynı yörenin bir başka tarihi beldesi olan Mazgirt’te Müftülük yaparak ta göstermiş oldu.

Ülkemizin diğer yörelerinde olduğu gibi Çemişgezek’te de kültürel ve sosyal değerlerimizi, kısaca öz kimliğimizi muhafaza edecek kanaat önderleri var olmuştur. Kanaat önderleri insan odaklı yöreye her zaman pozitif etkisi olan unsurlar olmuştur. Merhum Ahmet Öztürk Hoca EfendiÇemişgezek’i aşk derecesinde sevmiş ve bunun gereğini yapmıştır. Birçok meşakkate katlanarak hizmet etmiştir. Sevmenin fedakârlık yapılmadan anlamının olmadığını biliyoruz. Uzun 96 yıllık bereketli ömründe; Çemişgezek ve görev yaptığı her yerde insana, topluma ve yöreye yararlı hizmetlerde bulunmuştur. Bu hizmetlerinde helal haram hassasiyetini her zaman muhafaza etmiştir. Ömrü boyunca insanlar arasında ayrım yapmamış, bütünleştirici, birleştirici tavrı olmuştur. Her görüş ve meşrepten insanlarla dostlukları ve onlara katkısı ve paylaşımı olmuştur. Maddiyat ve dünyalık peşinde olmamıştır. Dini ve hayır hizmetlerinde dünyalık kazanç peşinde olmamıştır. İnsanlara her zaman güven telkin etmiştir. Doğru bildiği işlerde kararlı ve cesurca gereğini yapmıştır.

Kardeşlik duygularıyla yaşamanın nasıl olacağı ve sürdürülebilir olması önemli bir noktadır. Bu konuda yöredeki kanaat önderlerinin tanınması ve tavırlarının, öğretilerinin farkında olmak gereği vardır.

Merhum Müftü Ahmet Öztürk Hoca Efendi çözüm sürecinin, kardeşliğin sağlanmasında örnek alınacak bir şahsiyettir. Hoca efendinin çizgisinin tanınıp benimsenmesiÇemişgezek’e ve yöreye huzur,dayanışma, kalkınma adına önemli katkı sağlayacaktır.

Kendisini vefatının 3. Yılında yaptığı hizmetleri, eserleriyle hatırlayıp rahmetle yâd ederiz.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ