Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Geçmişimizin Kapı Önünde Başlayan Kibarlığı “Nostaljik Kapı Tokmakları”

Geçmişimizin Kapı Önünde Başlayan Kibarlığı “Nostaljik Kapı Tokmakları”
  • 16.06.2019
  • 1.392 kez okundu

çemişgezek dut ve peynir festivali

 

 

 

Sezai AKIN / Osmanlıdan başlayan ve hala günümüzde kullanılmasalar da eski yapıların kapılarında varlığına rastladığımız kapı tokmakları yakın tarihimize kadar insanımızın nezaket ve kibarlık konusundaki hassasiyetlerini gözler önüne seriyor.

Çemişgezek’te olduğu gibi Anadolu’nun birçok yöresinde de varlık gösteren kapı tokmakları, geçmişimizin nezaketli yaşamı ve ince düşüncesinin bir göstergesi olarak kapılarda kadınlar için ince, erkeler için ise tok ses çıkartan kapı tokmakları koyularken, bir yandan da çevresi sanatsal motiflerle işlenmiş  tokmaklar o dönemin sanata ve görselliğe verdiği önemi de ortaya koymaktadır.

İnce ses çıkartan tokmakları kadınlar çalar ve kapıyı evin hanımı açarmış,  tok sesli tokmakla kapı çalındığında gelen misafirin erkek olduğu anlaşılır ve kapıyı evin erkeği açarmış. Hatta vuruş şeklinden bazen gelenin kim olduğu bile anlaşılırmış.

Günümüzdeki yeni yapılaşmalarla, elektronik kapı zilleri ve hatta kameralı kapılarla birlikte bu gelenekte son bulurken, aslında yeni teknolojiyle nostaljik kapı tokmaklarına ihtiyaçta kalmamış.

Yani geçmişimizin, atalarımızın kibarlığı ve nezaketi kapı önünden başlarmış.

 

DSC_0064 DSC_0092

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ