Reklam
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 4,69 / Satış: 4,71

Elazığ’ın Ağır Halayı Çemişgezek Düğünlerinde Hayat Buldu (Video Haber)

Elazığ’ın Ağır Halayı Çemişgezek Düğünlerinde  Hayat Buldu (Video Haber)
  • 29.08.2017
  • 806 kez okundu

215ewqe862ewqedqw

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesindeki bir düğünde vatandaşlar, yerel kültürü yaşatmak adına unutulmaya yüz tutmuş ağır halayı çekerek kahramanlık şiirini okudu.

Elazığ’a yakınlığı ve geçmişte Elazığ’a bağlı olmasından dolayı Elazığ-Harput kültürünü yoğun olarak yaşayan Çemişgezek ilçesinde düğün nostaljisi gerçekleştirildi. Elazığ kültürünün unutulmaya yüz tutmuş ağır halayı ile birlikte Çemişgezek’te 40 yıl öncesine kadar düğün halaylarının arasında seslendirilen kahramanlık şiiri bir düğünde yeniden icra edildi. Şiiri, davul klarnet eşliğinde Kağan Gökalp okurken, izleyenlerden büyük ilgi gördü.

Yerel kültürlerine sahip çıkmak için çaba içinde olduklarını belirten Kağan Gökalp, “İlçedeki genç arkadaşlarımız yerel kültürüne çok düşkün. Unutulmaya yüz tutan geleneklerin, halayların, türkülerin yaşatılması için onlarda büyük bir heves görüyorum. İlçemizde yapılan düğünlerin tamamının yerel kültürümüze uygun yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Halayda okuduğu şiir ve ilçedeki yerel kültürün yaşatılması adına bilgiler de veren Gökalp, geleneksel Çemişgezek düğününde bir kısmını okumaya çalıştığı şiirin aslında Erzurum halk oyunlarından ’Başbar’da okunan bir şiir olduğunu anımsattı.

1945 yılında Selahattin Erkap tarafından yazılan şiirin, Erzurumlu arkadaşlardan öğrendiği kadarı ile ile unutulmaya yüz tutmuş durumda olduğunu anlatan Gökalp, Harput, Elazığ halk oyunlarının en güzel örneklerinden biri olan ağır halayın da neredeyse Elazığ düğünlerinin tamamen dışında kaldığının altını çizdi.

 

Etiketler: / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ