Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

EFAD Çemişgezek’i Fotoğrafladı

EFAD Çemişgezek’i Fotoğrafladı
  • 01.06.2015
  • 2.578 kez okundu

ÇEMİŞGEZEK EFAD

Elazığ Fotoğraf Amatörleri Derneği (EFAD)  üyesi fotoğrafçılar, Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine gezi düzenleyerek Çemişgezek ilçesinin tarihi eserlerini ve doğasını fotoğrafladılar.

Kendisi Çemişgezekli olan, Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Öznur Aksoy’un refakatinde sabah saatlerinde Çemişgezek ilçesine gelen 40 kişilik grup,  ilk olarak Mostar köprüsünün benzeri olan Tağar Köprüsünü ve Sümela Manastırını anımsatan İn Deliklerini fotoğraflamayla geziye başladılar.

Gezi hakkında açıklamada bulunan Elazığ Fotoğraf Amatörleri Derneği Başkanı Ali Nihat Ulukent, Çemişgezek’in doğa ve tarihle iç içe bir konuma sahip olduğuna dikkat çekerek, bu güzellikleri herkesin gelip görmesi gerektiğini söyledi. Dernek Başkanı Ali Nihat Ulukent, İhlas Haber Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada; “Çemişgezek gezimiz beklediğimizden çok daha güzel bir gezi oldu. İlk kez gelen arkadaşlarımızın hepsi buradan çok olumlu düşüncelerle ayrılıyor. Çemişgezek gezimize kırk arkadaşımız katıldı. Çemişgezek sokaklarında güleryüzlü, misafirperver insanlarla karşılaştık. Yörenin meşhur tulum ve salamura peynirlerinden aldık. Bu muhteşem gezimizi farklı bir zamanda tekrar planlamayı düşünüyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Çemişgezek’in saklı bir güzellik olduğunu belirten Fotoğrafçı Eda Bülbül, “ Saklı bir kasaba, saklı bir güzellik. Keşfedilmeyi bekleyen bir değer. Kıymeti bilinmesi gereken bir hazine. İşte bunlar Çemişgezek’in sokaklarında, dağlarında ve insanının yüzünde gizli. Bir gün de olsa, ömrümün unutulmaz anılarının arasında liste başı bir an yaşattıkları için,  beni bu güzelliklerle tanıştıran EFAD Ekibine gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi

Fotoğraf Tutkunu Eyyüp Koca ise Güzel bir gündü. Çemişgezek’in in mağaralarında tarihi medeniyetlere yolculuk ettik. Dedi.

Geziden duyduğu memnuniyeti belirten Hülya Topal, “Gelirken çok kararsızdık. Beklentisiz geldiğimiz bir geziden “İyi ki Gelmişiz” diyerek dinlenmiş ayrılıyoruz. Doğasıyla tarihiyle gerçekten muhteşem bir yer. Meşhur Ulukale Dutundan tatmadan dönmek olmazdı. Bu geziyi düzenleyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

İlçenin fotoğraf sanatçıları için bir cevher olduğunu belirten Ayla Özkan, “ Bu bölge özellikle fotoğrafçılar için bir cevher. Çektiği görüntüleri insanların hayal dünyalarına ulaştırmak gibi düşüncesi olanlar için burası o düşünceyi karşılayacak bir manzaraya sahip.” Dedi.

Dernek üyelerinden Yusuf Oğuz ise Tarihi dokunun insanların sıcaklığıyla yoğrulduğu bu şirin ilçeye gelmekten ziyadesiyle memnun kaldım. Turizmin gelişmesine yönelik olarak Belediyenin ve Kaymakamlığın ortak projelerle ilçenin gelişimine ve tanıtımına katkıda bulunmaları ve düzenlemeler yapılması tavsiyemdir. Dedi.

Çemişgezek’in Kültürel ve doğal çeşitliliği olan bir ilçe olduğunu belirten Olcay Ertuğrul, “ Gezilmesi ve görülmesi gereken doğal güzelliklere sahip. Arkeolojik ve tarihi değerlere bir çok yerinde ulaşılabilecek potansiyele sahip. Kültürel ve doğal çeşitliliği olan ve özellikle mahalle aralarında halkın misafirperverliği olağanüstüydü. Turizm öncelikli ele alınırsa hayvancılıktan daha da fazla gelir sağlanabilir bir sektör olacaktır. Ama komplike ve sürdürülebilir olmalıdır.” İfadelerini kulandı.

 

Geziye katılanlardan Mahmut Sirka ise Çemişgezek’i daha önce görmüş olmasına rağmen bu gezide aha çok tanıma fırsatı bulduğunu belirti.  Mahmut Sirka, “Özellikle in delikleri çok orijinaldi.  Çıkış konusunda daha kolaylık sağlanırsa daha fazla ziyaretçisinin olacağını düşünüyorum. Ayrıca yöresel ürünlerden aldık. Onlar ayrıca bir güzeldi. Çemişgezek’in daha fazla bir tanıtıma ihtiyacı var.” Dedi.

Tağar vadisinin korunması gerektiğini belirten Habip Kanca, “Çemişgezek’in insanlarına hayran olmamak elde değil. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Ve tabiî ki doğası, camileri, medresesi ve in delikleri harikaydı. Ve üzücü olan Tağar vadisine HES’in yapılacağı beni korkuttu. Umarım bu doğal güzellik korunur.” Dedi.

Çemişgezek’i ziyaret eden Elazığ Fotoğraf Amatörleri Derneği (EFAD)  üyeleri, akşam geç saatlerde ilçeden ayrıldı.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ