Reklam
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

Çemişgezek’te Filizlenen Roman Okuyucuyla Buluşuyor

Çemişgezek’te Filizlenen Roman Okuyucuyla Buluşuyor
  • 06.12.2014
  • 1.655 kez okundu

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde yaşayan Barış Çulcuoğlu büyük beğeni toplayan “Uçurumlar” adlı eserinin ardından “Paramparça Zamanlar” isimli romanı kitapçılardaki raflarda yerini aldı.
Barış Çulcuoğlu, 2004 yılında “Uçurumlar” adlı eserle yayın dünyasına adım atan ve “Paramparça Zamanlar” ile “düşünce roman” yolculuğuna devam eden bir yazar. Elazığ Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirip Tezsiz Yüksek Lisans Programını aynı üniversitenin Eğitim Bilimleri Fakültesinde tamamlayan ve görevi nedeniyle Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde yaşayan yazar Çulcuoğlu, ilçedeki huzurlu atmosferin yazınsal hayatını olumlu etkilediğini söyledi.
Baharda yeşilin en güzel tonunu, yüreklerdeki tarifsiz umudu, kadim dostlukları taşımaya devam eden bu topraklarda yaşamını sürdürmenin; kendini tekrarlayan bir telaşın hüküm sürdüğü metropollerden uzakta olmanın mutluluk verici olduğunu söyleyen ve “düşünce roman” tanımlamasının edebî sahada pek kullanılmadığına değinen Barış Çulcuoğlu,

“Bir eseri roman ya da hikâye şeklinde tanımlayabilirsiniz. Mısralar arasında gezinirken şiir okuduğunuza karar verir, aşkı, yalnızlığı duyumsar; diyalogları gördüğünüzde tiyatro sahnesinde olduğunuzu hissedersiniz. Peki, düşünceyi okuyucuyu bunaltmadan, metinden uzaklaştırmadan nasıl aktarabilirsiniz? Sanırım düşünceyi tek başına aktarmak; örneklemeden, yaşamdan yararlanmadan onu iri lokmalar halinde servis etmek, kolay kurulan bir sofra. İnanın bu yemeğin tadına birkaç kişi dışında kimse bakmayacaktır. Paramparça Zamanlar, bu çetrefilli durumun cevabı olabilir. Bazı ülkelerde “düşünce roman” gereken ilgiyi görürken ülkemizde bu tür, bakışların belki de yeni yeni çevrildiği bir alan diyebilirim. Edebî türlere hak edilen değerin verileceğine ve ülkemizdeki okuma oranının giderek artacağına dair umutlarım tükenmeyecektir.” İfadelerine yer verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ