Reklam
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Çemişgezek’te Dünya Gıda Günü Dolayısıyla Bilgilendirici Etkinlikler Düzenlendi

Çemişgezek’te Dünya Gıda Günü Dolayısıyla Bilgilendirici Etkinlikler Düzenlendi
  • 28.10.2015
  • 1.225 kez okundu

çemişgezek tarım

Dünya Gıda Günü dolayısıyla Çemişgezek’te bilgilendirici etkinlikler düzenlendi.

Dünya Gıda Günü Kutlama etkinliğinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personellerince, yılın teması olarak belirlenen “Sosyal koruma ve Tarım – Kırsal Refahın Arttırılması” konulu öğrencilere seminer verildi.

Sunulan seminerde, sosyal korumanın, sigorta, kredi ve üretim desteği gibi konuları kapsadığı belirtildi. Sosyal korumanın kırsal kesimin karşılaştığı güvenlik açıkları ile mücadeleye yardımcı olduğu dile getirildi.  Gıda ve beslenme güvenliğinin arttırılması ve kırsal yoksulluğun azaltılmasında önemli rol oynadığını, sosyal koruma araçlarının, öngörülebilir riskleri daha iyi yöneterek haneye daha karlı bir geçim imkanı sağladığına vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamalarda; “Tarımda, sosyal koruma olmadan istikrarlı bir üretim yapılması mümkün değildir. Kırsal kesimde yaşayan ve tarımla uğraşan aileler, yoksulluk ve açlık riski altında, hizmetlere ve kaynaklara sınırlı bir erişim içerisindedirler. Bu aileler özellikle kuraklık, sel ve dolu gibi doğal afet yaşadıklarında, yeniden üretim yapabilecek ekonomik güçleri kalmamaktadır. Bu durumda, sosyal koruma çok daha önemli olmakta, insanları açlıktan kurtarmakta ve yeniden üretime imkan sağlamaktadır. Ayrıca, üretimi teşvik ederek, gelirin dengeli olmasını ve olağanüstü durumlara hazırlıklı olmayı sağlar.  Sosyal koruma aile gelirini ve gıda güvenliğini arttırır, doğal afet ve bu gibi olaylardan zarar görmüş hanelerde yaşayan ve aileye katkıda bulunmak, yoksulluk açığını daraltır, maliyeti düşürür. Sosyal korumalar, tarımda istikrarlı üretime teşvik eder .Bu nedenle, kırsal kesimde, sosyal korumaların en üst seviyelere çıkarılması gerekir.” İfadeleri yer aldı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ