Reklam
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Çemişgezek’te Bir Emeğin Hikayesi…

Çemişgezek’te Bir Emeğin Hikayesi…
  • 27.12.2017
  • 3.690 kez okundu

sezai akınSEZAİ AKIN /  Aslında Çemişgezek onu “Arıcı Cemal” olarak tanır.

 

Cemal Gürgül, 1970’li yıların sonunda toprak petekten, fenni kovana geçerek, Çemişgezek’te modern arıcılık faaliyetinin öncüsü olmuş. Maşallah dedirtecek, bitmez tükenmez enerjisiyle ömrünü çalışmaya ve üretime veren Cemal Gürgül, 80 yaşına rağmen gençlere örnek olacak bir performansla çalışmaya devam ediyor.

 

Cemal Gürgül, Çemişgezek’te bir anlamda da ilklerin adamıdır.  1998 yılında dönemin Kaymakamı Mustafa Özyapı’nın başlattığı “Modern Seracılık” projesinin de ilk uygulayıcılarındandır.

 

O dönemde 20 Nisan gibi erken bir tarihte, yerli salatalığı pazara indiren yetiştirici olarak konuşulmuş. O tarihten bu güne kadar “Seracılık” çalışmalarını bıkmadan usanmadan yürütüyor. Yıllara meydan okuyarak elinde kazması, çapasıyla gün boyu emek harcamaya devam ediyor.

 

Çalışmanın kendisini mutlu ettiğini belirten Cemal Gürgül, asıl yorgunluk hissinsin çalışmadığı zamanlarda olduğunu, sağlığını ve huzurunu çalışmaya borçlu olduğunu söylüyor. Yine bahçesinde çalıştığı sırada ziyaret ettiğimiz, bir ağaç gölgesinde sohbet etme şansı bulduğumuz Cemal Amca’yı,  fırsat bulan gençlerin ziyaret ederek örnek kabul etmelerini önemle tavsiye ediyoruz.Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ