Reklam
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal Açıklamalarda Bulundu

Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal Açıklamalarda Bulundu
  • 13.11.2018
  • 1.079 kez okundu

İSMET AKSAKAL ZİRAAT ODASI BAŞKANI

 

Çemişgezek ilçesi Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal, son günlerde Tarım içerikli olarak paylaşımlar yapan, sosyal medya yoluyla Ziraat Odalarına yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal, Kendini çiftçi diye tanıtan ve sosyal medya hesaplarından “Ziraat odaları ne iş yapar” şeklinde ki paylaşımlara tepki göstererek, Ülke genelinde Ziraat Odaları Birliğinin ve Ziraat Odalarının önemine değindi ve sadece Çemişgezek ilçesinde Ziraat odası olarak yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Ülkemizin geleceği için fedakârca çalışan değerli çiftçi kardeşlerim. Son bir hafta içerisinde sosyal medyada ‘’Ziraat Odaları Ne İş Yapar’’ başlığı altında kendilerini sözde çiftçi gibi tanıtıp çiftçinin sesini duyurması anlamında örgütlenip oluşturduğu Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarına fiilen hakaret ve saldırılar başlatılmıştır. Bizlerde gerçek çiftçilerimizin birliğimizin ve odalarımızın bu hakaret ve saldırıları hak etmediği düşüncesiyle naçizane yaptığımız hizmetlerin bir kısmını anlatma gereği duyduk. Çiftçilerimiz daha çok hizmetlere layık olup kendi kuruluşları olan Ziraat Odaları ve Ziraat odaları birliğini yıpratmaya karalamaya ve de küçümsemeye fırsat vermeyeceklerini düşünüyoruz.

Ziraat Odaları ne iş yapar sorusuna sadece Çemişgezek Ziraat Odalarının faaliyetleri üzerinden cevap vermenin yeterli olacağı kanaatindeyim.

Çemişgezek Ziraat odası olarak 4 yıllık süre içerisinde çiftçilerimizin tarım teknolojilerini görüp tarımsal faaliyetlerini kolaylaştırmak açısından çiftçilerimizin taşıma ve yemek giderleri de odamıza ait olmak üzere Diyarbakır Fuarı, Malatya Fuarı, Ankara Fuarı, Adana Fuarı, Konya Fuarı ve Elazığ Tarım Fuarlarına yoğun bir katılım sağlanmıştır.

Çiftçilerimizi bilgilendirmek amacıyla il ve ilçe Tarım Müdürlükleri ile koordineli çalışarak bölgemizde meydana gelen afet, dolu, aşırı yağış, ve zirai don riskine karşı bilgilendirme amaçlı bir SMS firmasıyla sözleşme imzalamış çiftçilerimiz SMS ile bilgilendirilerek başarı sağlanmıştır.

Çiftçilerimize mart ve nisan aylarında çoğu tüplü olmak üzere meyve ve orman fidanı getirilmiş ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Çemişgezek ilçemizde hayvancılık yapan çiftçilerimize SMS yoluyla bilgi gönderilmiş isteyen üreticilerimize yem bezelyesi tohumu getirtilmiştir.

2017-2018 yıllarında Ziraat Odamız meyvecilik yapan çiftçilerimizin faydalanması için odamıza Tarım Danışmanı Yetki Belgesi alınmış ve Tarım Danışmanı çalıştırılmaya başlanılmıştır.

2017 yılında 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününde Ziraat Odaları Merkez Birliğinin Ankara Tandoğan Meydanında düzenlemiş olduğu mitinge 43 kişilik çiftçi gurubuyla katılmış katılım gösteren çiftçilerin bütün giderleri odamız tarafından karşılanmıştır.

2016 yılında ilçemizde çiftçilerimize ait traktör sayısı yapılan bir çalışmayla belirlenmiş ulaştırma bakanlığına gerekli müracaatlar yapılarak TÜVTÜRK Mobil Araç Muayene İstasyonu ilçemize gelerek 10 yıllardır yapılmayan traktörlerin muayenelerinin yapılması sağlanmıştır. Bu muayene bundan sonraki yıllarda da yılda 3-4 defa gelip traktör muayenelerini gerçekleştirecektir.

Odamız Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Tunceli ilimizdeki çiftçilerimizin faaliyet alanlarıyla ilgili kuruluşlar olan Tunceli Valiliğini, Tunceli SGK il müdürlüğünü, Tunceli İş Kurumu il müdürlüğünü ve Tunceli İl Özel İdaresi Sekreterliğini ziyaret edip çiftçi sıkıntıları anlatılmış sıkıntıların çözülmesi yolunda başarı sağlanmıştır.

Her yıl Mahalle, Köy muhtarları ve mahalle, köy temsilcileri (delege) ile toplantılar yapılmış çiftçilerin ve üreticilerin sorunları dinlenmiş aciliyet arz eden konular yetkili makamlara iletilerek sorunlar çözülmüştür.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu ve Ziraat Odaları Birliğinin yapmış oldukları protokolle İlçemizde sürü yöneticiliği kursu, ağaç budama ve aşılama kursu, besi ve süt sığırcılığı yetiştiriciliği kursu, arıcılık kursu, sebze ve meyve yetiştiriciliği kursları düzenlenerek kursiyerlere yeterlilik belgesi verilmiş bu kursa katılanların birçoğu ellerinde bulunan mevcut belgelerle Genç Çiftçi Projelerine müracaat etmiş ve Genç Çiftçi Projelerinden faydalanmışlardır.

Ziraat Odamız 2015 yılında 100 Bg gücüne sahip DEUTZ marka 1 adet Traktör satın almıştır. Daha sonra Tunceli Valiliği ile görüşülerek İl Tarım ve Orman Müdürlğüne makine parkı projesi yaptırılıp ilçemizde açil ihtiyaç duyulan başta Taş Toplama Makinesi, Balya Makinesi, Katı Gübre Dağıtım Römorku, Hidrolik Duyargalı Otomatik Rotovatör, 600 LT Atimüzör, Ceviz Silkme Makinesi, Ceviz Soyma Makinesi, Dip Kazan, Kanal Açma Pulluğu, Sılaj Makinesi, 7,5 Bg El Çapa Makinesi, Hassas Ekim Makinesi  Tarım iş makinelerini maliyetine çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Geç Çiftçi projelerine müracaat etmek isteyen çiftçilerimize bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğimizin talimatları doğrultusunda Ziraat Odamız adına hatıra ormanı yapımı için İl Orman İşletme Müdürlüğüne yazı yazılmış ormana ait arazinin yeri belirlenmiş Orman İşletme Müdürlüğünün uygun gördüğü taktirde fidan dikimine başlanacaktır.

İlçe Tarım Müdürlüğü Bahçesinde yapılan peyzaj çalışmasında çim, muhtelif süs ve çiçek bitkileri alımı Ziraat Odamız tarafından yapılmıştır.

İlçemizin coğrafi yapısı taşlık engebeli ve çalılık olduğundan çiftçilerimize ait olan özel mülkiyetlerindeki arazileri tarıma kazandırıp ülkemize katma değer sağlamak amacıyla proje yapılmış bu proje İl Koordinasyon toplantılarında Oda Başkanı tarafından dile getirilmiş ve sonuçta proje hazırlanarak bakanlık görüşüne sunulmuştur.

Üniversite de okuyup maddi durumu iyi olmayan çiftçi öğrencilerimize 2016-2017 yıllarında 12 öğrencimize burs verilmiştir. Halen daha bunun gibi öğrencilere tanıdık iş adamlarıyla görüşülerek burslar sağlanmaktadır.

Yine zaman zaman Odamız tarafından Köy Camilerimizdeki ses cihazı arızaları tamir ettirilmiştir.

 

2018 yılında Muharrem ayında ilçemize faaliyet gösteren Cemevinde iftar yemeği verilmiştir.

Mülkiyeti Ziraat Odamıza ait olan ve bütün ihtiyaçları Çemişgezek Kaymakamlığı tarafından karşılanan Ana Ev ve Taziye Evi adı altında çiftçi eşleri ve yakınlarına hizmet vermek köylerinden ilçeye gelen bayan kardeşlerimizin konaklaması sağlanmaktadır

Çiftçilerimizin gerek Ziraat Bankası ve gerekse Tarım Kredi Kooperatiflerinde kullanacakları kredilerde çıkardıkları zorluklar karşısında çiftçilerimizin şahsen veya telefonla müracaat ederek gerek personelimiz gerekse yönetim kurulu başkan ve üyeleri tarafından bu sıkıntıların giderilmesi için mücadele edilmekte ve çiftçilerimizin hakları savunulmaktadır.

Bölgemizde yoğun olarak hayvancılık yapılmakta bu hayvancılığın daha da geliştirilmesi için bir süt işleme tesisine ihtiyaç olduğu tespit edilmiş projesi hazırlanmış yetkili siyasi makamlara ve kişilerle mutabakat sağlanmış inşallah kısa süre içerisinde günlük 5000 ton kapasiteli süt işleme tesisi yapım çalışmalarına başlanacaktır. Bu konuda çiftçi talepleri oldukça yoğundur.

Sonuç olarak odamıza kayıtlı yaklaşık 3000 çiftçimize 3 personelimizle yıllık gelirimiz 95 bin ile 135 bin arasında değişken bütçemizle hizmet vermekteyiz. Çiftçilerimizde odamıza geldiklerinde Sıçak kanlı güler yüzlü her türlü sorunlarıyla uğraşılarak çözüm arandığında mutlu olmaktadırlar.

Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odaları ile çiftçilerimize hizmet veriyoruz yapılan eleştiriler hakarete varmayıncaya dek bizleri daha da başarıya götürür. Tüm çiftçilerimize ve kamuoyuna sunarız.

 

İsmet AKSAKAL

Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ