Reklam
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Çemişgezek YBO’da Ödüllü Kitap Okuma Günleri

Çemişgezek YBO’da Ödüllü Kitap Okuma  Günleri
  • 15.01.2015
  • 1.865 kez okundu

çemişgezek okumaÇemişgezek Yatılı Bölge Orta Okulunda (YBO)  etkinliklerle öğrenciler ve okul personeli kitap okumaya teşvik ediliyor.

Kitap okuma alışkanlığını ve sevgisini arttırma amacının yanında, Sınavlarda başarısız olan öğrencilerin en büyük mazeretinin soruları anlayamama ya da zamanla yarışamaması olduğunu tespit eden okul yönetimi, bu problemin aşılmasının en güzel yönteminin okuma egzersizi olduğunu belirleyerek haftanın muhtelif günlerine ödüllü kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği düzenliyor.

Çemişgezek YBO’da haftanın muhtelif günlerinde öğlen arası saatlerde, bütün öğrencilerin katılımıyla 45 dakika süren kitap okuma etkinliği düzenleniyor.

45 dakikalık okumanın ardından koltuk numaralarına göre kuralar çekiliyor. Kurada çıkan kişi bütün arkadaşlarına okuduğu bölümleri özetliyor. Öğrencinin okuduğunu başarılı anlatması halinde okul idaresi tarafından ödüllendiriliyor.

Ayrıca, öğrencilerin bu şekilde yapılan kolektif bir okuma etkinliği ile hem okuma hem paylaşma hem de rekabet alışkanlığını geliştirilmeye çalışılıyor.

Çemişgezek Yatılı Bölge Orta Okulunda eğitim gören öğrenciler haftalık periyotlarla 1 kitap bitirme serüvenini de yaşamış oluyorlar.

Çemişgezek Yatılı Bölge Orta Okulu Müdürü Vural Berker, Başlattıkları bu uygulamanın asıl amacının okuma alışkanlığının geliştirilmesiyle beraber kitap okuma kültürünün yaygınlaştırılması ve sevdirilmesinin olduğunu dile getirirken, öğrencilerin sınav sorularını daha hızlı okuma ve daha iyi anlamaları açısından da ayrıca önemsediklerini belirtti.  Yeni sınav sisteminde öğrencilerden istenen en önemli şeylerden birinin okuduğunu anlama ve yorumlama olduğunu belirten okul Müdürü Vural, “Öğrencinin bu konudaki en önemli destekçisi kitap okuma olacaktır. Bu açıdan bu faaliyetimizi en etkin şekilde devam ettireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ