Reklam
$ DOLAR → Alış: 13,39 / Satış: 13,45
€ EURO → Alış: 15,18 / Satış: 15,24

Başhekim Dr.Hasan Öz, İlçede Yürütülen Aşı Programları Hakkında Bilgiler Verdi

Başhekim Dr.Hasan Öz, İlçede Yürütülen Aşı Programları Hakkında Bilgiler Verdi
  • 11.12.2014
  • 2.664 kez okundu

Çemişgezek İlçe Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hasan Öz, ilçede yürüttükleri Aşı Programları hakkında bilgiler verdi.

Çemişgezek İlçe Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hasan Öz, açıklamasında; “Genişletilmiş bagışıklama programı kapsamında uygulanan ulusal çocukluk dönemi aşılama takvimimize göre ilkokul 1. Sınıflara KKK dediğimiz Kızamık-Kızamıkcık ve Kabakulak aşısı ve difteri- boğmaca- tetanoz- polio  hastalıklarına yönelik aşıların bulunduğu DaBT-İPA aşısı ile ortaokul 8. sınıfları Td dediğimiz erişkin tipi difteri ve tetonoz aşısı yapılmıştır.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Avrupa da 2005 yılından bu yana çeşitli ülkelerde kızamık salgınları yaşanması ve ülkemizin bulunduğu konum günümüzde artan sınır hareketleri nedeniyle yurt dışından gelecek vakalar yönünden risk altında bulunması sebebiyle Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuzda kurulan ve düzenli olarak toplanan Kızamık Bilimsel Danışma Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda çocuklarımızın sağlığı için risk grubu kabul edilen ana sınıfı öğrencilerine de KKK aşısı yapılmıştır.

Eylül 2014 tarihi itibariyle 48-66 ay arasındaki çocuklara uygulanan KKK aşısı bu çocuklara ilkokul 1. Sınıfa başladıklarında Ulusal Bagışıklama Programındaki uygulanması gereken KKK aşısı uygulanmayacaktır. Aşılanarak bağışıklık kazandırılmış bireylerin oluşturduğu toplumlar hastalıkların yayılmasına karşı direnç gösterirler. Bu yolla henüz aşılanmamış aşılanmaya engel oluşturan herhangi bir hastalığı olanlarda korunmuş olur. Sonuçta da sağlıklı toplumlar nesiller yetişir. Aşılanma her çocuğun hakkıdır. Çemişgezek merkez anaokulu, YİBO, İstiklal İlk Öğretim Okulu, Payamdüzü ve Sarıbalta İlk Öğretim Okulunda aşı kapsamında olan tüm öğrenciler aşılanmıştır. Aşılama Programı uygularken okul idarecileri öğretmen arkadaşlar ve velililerin desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verildi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ